Co oznacza guzek w piersi?

Co oznacza guzek w piersi?

Różne typy guzków mogą rozwinąć się w lewej, prawej lub obu piersi. Mogą to wynikać z nienowotworowych guzów lub torbieli lub infekcji. Jeśli dana osoba zauważa jakiekolwiek zmiany w odczuciu lub pojawieniu się piersi, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby wykluczyć złośliwe lub rakowe grudki.

Większość grudek piersi jest łagodna lub nienowotworowa. Guz piersi może pojawić się w dowolnym miejscu w tkance piersi, ale najczęściej w następujących obszarach:

 • W pobliżu powierzchni skóry
 • Głębszy w tkance piersi
 • bliżej obszaru pachy
 • Po stronie piersi

Czasami guzek w piersi może oznaczać raka, więc osoba powinna skonsultować się z lekarz dotyczący wszelkich zmian lub guzków, które znajdują w swojej piersi.

W tym artykule omówiono, co zrobić, jeśli dana osoba znajdzie guzek, przyczyny, oznaki, grudki u mężczyzn vs. Aby zobaczyć się z lekarzem w celu diagnozy.

Płeć i płeć istnieją na spektrum. W tym artykule użyje terminów „mężczyzna”, „kobieta” lub oba w odniesieniu do seksu przydzielonego przy urodzeniu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Co zrobić https://harmoniqhealth.com, jeśli znajdziesz guzek w piersi

Tkanka piersiowa jest naturalnie nierówna, a jej tekstury zmieniają się wraz z hormonami i procesami starzenia. Osoba powinna porównać rozmiar, wygląd i teksturę obu piersi. Równomiernie zdyspergowane grudki w obu piersi zwykle wskazują na zdrową tkankę piersi.

Jeśli dana osoba odkryje nowy guzek w jednej z swoich piersi, może skonsultować się z lekarzem w celu omówienia wszelkich obaw, cech guzka i wszelkich Inne zmiany piersi.

guzki, które różnią się od otaczającej tkanki piersi, mogą sugerować guz. Może to być rakowe, nienowotworowe lub inny stan piersi.

Dowiedz się, jak zbadać tutaj swoje piersi.

Istnieją różne przyczyny grudek piersi. Niektóre z najczęstszych przyczyn obejmują:

Fibroadenoma

Fibroadenoma jest najczęstszym rodzajem guza nienowotworowego, który wpływa na pierś. Fibroadenomas występują najczęściej wśród kobiet w wieku 20–30 lat, ale kobiety w każdym wieku mogą je mieć.

Fibroadenoma to guz złożony z tkanek gruczołowych i łącznych. Czuje się jak mały, okrągły marmur w piersi i nie jest delikatny w dotyku.

Objawy lub objawy fibroadenoma obejmują:

 • Clear-cut Borders
 • ruchy pod skórą
 • Trypowe lub gumowe do dotyku

Guzki mają tendencję do mierzenia o średnicy około 2,5 centymetra (cm). Niektóre są zbyt małe, aby się poczuć, ale pojawią się na mammogramach i ultradźwiękach. Guz może również wzrosnąć do 5 cm, a lekarze nazywają to gigantycznym włóknem. W przypadku kobiet wielkość guzka może się różnić ze względu na obecność wyższego poziomu estrogenu podczas ciąży lub terapii hormonalnej. Jednak Fibroadenomas może kurczyć się podczas menopauzy.

Niektóre osoby będą mieli więcej niż jeden fibroadenoma. Według American Cancer Society (ACS) posiadanie włókna włókiennego może nieznacznie zwiększyć ryzyko raka piersi.

Nie wszystkie fibroadenaki wymagają leczenia. Niektórzy się skurczą, a nawet znikną samodzielnie. Lekarz zwykle zaleca usunięcie fibroadenoma, jeśli rośnie lub powoduje zmiany w piersi.

Dowiedz się więcej o menopauzie i bólu piersi tutaj.

Cysts piersi

Torbiele piersi to okrągłe worki płynu, które mogą rozwijać się w tkance piersi. Torbiele stanowią około 25% mas w piersi. Są łagodne i nie wpływają na czyjeś ryzyko raka piersi.

Torbiele piersi wpływają głównie na kobiety w wieku 40 lat, ale ludzie mogą je rozwinąć w każdym wieku. Objawy

obejmują:

 • Jedna lub więcej okrągłych, ruchome masy pod skórą piersi
 • Gumy z gładką, gumową konsystencją
 • Guzki, które są delikatne lub bolesne w dotyku

Lekarze używają skanów ultradźwiękowych do diagnozowania torbieli piersi. Jeśli ultradźwiękowe określa, że ​​torbiel wydaje się solidne lub ma stałe obszary, lekarz może zalecić biopsję piersi wykluczenia raka piersi.

Cyst, które zawierają tylko płyn, nie wymagają leczenia, chyba że są bardzo duże lub przyczyny dyskomfort.

Poznaj różnicę między torbielą a guzem tutaj.

Zmiany piersi fibrocystycznej

Zmiany piersi fibrocyzmów zachodzą, gdy zmiany hormonalne podczas miesiączki powodują guzek w jednym lub obie piersi.

Fibrocystyczne zmiany piersi zachodzą w czasie i nad powtarzającymi się cyklami menstruacyjnymi. Mogą powodować pewien dyskomfort, ale nie zwiększają ryzyka raka piersi.

Inne objawy fibrocistycznych zmian piersi obejmują:

 • Tendość lub ból w piersi
 • Ból pod ramionami
 • Zielone lub brązowe wyładowanie sutka

Chociaż zmiany piersi fibrocyście są nieszkodliwe, mogą wykrywać raka piersi poprzez jaźń piersi przez siebie -Pakinacje trudniejsze. Właśnie dlatego ludzie muszą mieć regularne badania nad rakiem piersi.

Fibrocystyczne zmiany piersi zwykle nie wymagają leczenia. Przejęcie bez recepty (OTC) środków przeciwbólowych i stosowanie ciepłych kompresji może pomóc złagodzić niewygodne lub bolesne objawy.

Dowiedz się więcej o innych przyczynach bólu, guzowatego piersi po okresie. H2> brodawczak wewnątrznóski

Babilak śródbłonkowy jest nienowotworowym guzem, który rozwija się w kanałach mlecznych. Wzrosty te są powszechną przyczyną rozładowania sutków.

Ludzie mogą mieć jeden w pobliżu sutka lub skupiska małych guzów w wąskich kanałach mlecznych dalej od sutka.

Objawy śródstalenia Brodawczak obejmuje:

 • Obrzęk piersi
 • Jeden lub więcej guzków blisko lub za sutkiem
 • Clear lub krwawe wydzielanie sutka

Lekarze mogą leczyć brodawczaki śródmiejskie poprzez chirurgiczne usuwanie brodawczaka wraz z dotkniętym obszarem kanału mlecznego.

Dowiedz się więcej o brodawczach tutaj.

Lipoma

Lipoma to zbiór komórek tłuszczowych. Mogą się rozwijać w dowolnym miejscu w ciele. Lipomy zwykle pojawiają się tuż poniżej skóry, ale mogą również tworzyć się w gruczołach sutkowych.

Lipomy są miękkie, ruchome, bezbolesne grudki. Guzek jest zwykle jedynym objawem.

Głębszy lipoma może wywierać presję na narządy wewnętrzne lub nerwy i powodować związane z tym objawy. Na przykład osoba z lipoma na jelitach lub w pobliżu może odczuwać nudności i wymioty oraz zaparcia.

Lipomy są zwykle łagodne, więc większość ludzi nie potrzebuje operacji, aby je usunąć.

Niektóre osoby mogą chcieć usunąć większą lub szybko rosnącą lipomę lub taki, który zakłóca codzienne funkcje i życie.

Czytaj więcej, gdy konieczne jest usunięcie lipomy.

Zakażenie piersi

Zapalenie sutka jest infekcją w tkance piersi.

Blokowany kanał mleczny lub bakterie wchodzące do piersi może spowodować infekcję piersi. Może to występować częściej podczas karmienia piersią.

Objawy zapalenia sutka obejmują:

 • guzek lub węzeł w piersi, która jest delikatna lub obolała w dotyku
 • Zaczerwienienie i obrzęk piersi
 • Ból lub wrażliwość podczas dotykania dotkniętego obszaru
 • Ciepłe lub spalanie w dotkniętym obszarze
 • Objawy, w tym gorączka i zmęczenie

Leczenie zapalenia sutka obejmują antybiotyki i środki przeciwbólowe OTC. Nieleczone zapalenie sutka może przekształcić się w zbiór ropy lub ropień w tkance piersi. Jeśli powstaje ropień, osoba może potrzebować operacji, aby spuścić ropę.

Dowiedz się więcej o zapaleniu sutka i jak go leczyć tutaj.

Gruczolak

Gruczałość jest Nienowotworowy stan piersi charakteryzujący się nienormalnie dużymi płatkami w piersi. Gruczość może powodować guzek, który wydaje się podobny do torbieli lub guza.

Powiększone płatki mogą zawierać złogi wapnia, utrudniając lekarzowi odróżnienie ich od guzów na mammogramie.

Lekarz użyje biopsji, aby ustalić, czy guzek jest gruczolak lub rak piersi. Przed biopsją lekarz da osobie miejscowe znieczulenie. Następnie użyją cienkiej igły do ​​usunięcia małej próbki tkanki do badań laboratoryjnych.

Osoby, które mają gruczolak, nie potrzebują leczenia. Pobierz tutaj łagodne guzy.

guza guza

Phyllodes są rzadkie, co stanowi mniej niż 1% wszystkich guzów piersi. Większość jest łagodna, ale około 1 na 10 jest rakowych.

Niektóre nowotwory fillodes są graniczne, co oznacza, że ​​spada między łagodnym a złośliwym.

guzy Phyllodes są twarde, bezbolesne masy. Lekarz zwykle wykonuje biopsję w celu zdiagnozowania tych guzów, ponieważ trudno je zidentyfikować przy użyciu mammogramów i ultradźwięków. Zabieg chirurgiczny jest głównym leczeniem guzów fillodes. Dowiedz się o tym, co dzieje się podczas operacji usuwania grudki piersi.

Rak piersi

Czasami guzek w piersi może być rakowy.

Rak piersi to zbiór Nieprawidłowe komórki, które rozwijają się w tkance, kanałach lub płatkach piersi. Komórki raka piersi dzielą się i mnożą szybko, tworząc nowotwory, które głodują otaczającą tkankę.

Guzy raka piersi są zwykle twarde, nieregularne kształtu i bezbolesne.

Wczesna diagnoza raka piersi IS IS niezwykle ważne. Niektóre osoby mogą rozwinąć objawy raka piersi, zanim zauważą guzek w piersi. Niektóre z tych objawów obejmują:

 • Obrzęk lub ból w piersi
 • Odbarwienie, podrażnienie lub wysypka na skórze piersi
 • Wgłębienie piersi piersi Skóra
 • Zmiany w wyglądzie piersi lub sutka
 • Wyładowanie sutków

Dowiedz się więcej o wczesnych oznakach raka piersi.

Oznaki nowotworowej grudki piersi

Oznaki raka piersi są różne dla wszystkich. Najczęstszymi oznakami są zmiany wyglądu lub wyczucia piersi lub wyładowania sutka i sutka.

Typowe oznaki ostrzegawcze raka piersi obejmują:

 • guz z a inny wygląd lub tekstura do reszty piersi
 • twarda guzek w piersi
 • Bolesna guzka w piersi
 • Do wgłębienia lub zastępowanie skóry
 • Zmiana wielkości lub kształtu piersi
 • Obrzęk, ciepło, zaczerwienienie lub przebarwienia na piersi

Dowiedz się, jakie rodzaje Guzki piersi wskazują tutaj na raka.

Czy samce mogą dostać grudki piersi?

Najczęstszą przyczyną grudek piersi u mężczyzn jest ginecomastia. Powoduje to nierównowaga hormonów estrogenu i testosteronu. Może to wpływać na nastolatki i nastoletnie chłopców i mężczyzn.

Objawy obejmują:

 • Obrzęk w tkance piersi
 • Bolesna tkanka piersiowa
 • Tkliwość w obszarze piersi
 • Wrażliwe sutki

Stan ten ma tendencję do odejścia samodzielnie. Jednak stan ten może czasem wymagać leczenia, na przykład leczenie podstawowej przyczyny ginekomastii, jeśli to możliwe. Lekarze mogą również zalecać osoby zaprzestania niektórych leków, jeśli odegrały rolę w Gynecomastii.

Chociaż jest to rzadkie, mężczyźni mogą również rozwijać raka piersi. Według Centers for Disease Control and Prevention, około 1 na 100 raków piersi w Stanach Zjednoczonych wpływa na mężczyzn.

Częstymi objawami raka piersi u mężczyzn to:

 • guzek w piersi
 • Obrzęk w piersi
 • Zaczerwienienie w piersi
 • Koszyjna skóra w piersi
 • Podrażnienie lub wgłębienie Skóra piersi
 • Wyładowanie z sutka
 • Ból w obszarze sutków

Dowiedz się więcej o etapach raka piersi u mężczyzn.

Diagnoza

Aby ocenić guzek piersi, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia dokona przeglądu historii medycznej osoby i przeprowadzi badanie fizykalne piersi. Mogą następnie użyć testów obrazowania, aby sprawdzić, czy guzek jest łagodny lub rakowy.

Takie testy mogą obejmować:

 • : obejmują one robienie zdjęć rentgenowskich tkanki piersiowej tkanki piersiowej .
 • Skany ultradźwiękowe: Lekarze używają ich do zbadania nieprawidłowych ustaleń z badań fizykalnych lub mammogramów.
 • Skanki MRI: tworzą one szczegółowe obrazy piersi w celu zbadania wszelkich nieprawidłowych ustaleń z badań fizycznych lub Mammograms.

Osoby, które mają bardzo wysokie ryzyko rozwoju raka piersi, powinny mieć częste badania.

Jeśli lekarz nadal nie jest pewien charakteru guzka piersi Przeprowadzając testy obrazowania, mogą zalecić biopsję w celu ustalenia, czy guzek jest łagodny lub rakowy.

Dowiedz się więcej o raku piersi z naszego dedykowanego hubu.

Kiedy zobaczyć lekarza

Podczas gdy większość grudek piersi jest łagodna, ludzie powinni mieć pracowników służby zdrowia, aby sprawdzić nowe lub niezwykłe grudki piersi.

Każdy, kto doświadcza dowolnych z poniższych znaków ostrzegawczych, powinien szukać g Uidance od lekarza:

 • twarda guzek wewnątrz piersi, w pobliżu obojczyka lub pod ramieniem
 • Obrzęk, przebarwienia lub wysypki na skórze piersi
 • Wgłębienia lub zastępowanie skóry piersi
 • Zmiany wielkości lub kształtu piersi
 • Zmiany w kształcie sutka
 • turning inward, or retraction
 • unusual nipple discharge
 • a new lump that does not go away after one full menstrual cycle
 • unintentional weight loss

Dowiedz się o powiązaniach między wiekiem a rakiem piersi tutaj.

Outlook

Większość grudek piersi jest łagodna. Jeśli dana osoba znajdzie guzek w piersi lub obu, powinna umówić się na wizytę u lekarza na diagnozę.

Według ACS rak piersi jest najczęstszym rakiem wśród kobiet, oprócz raka skóry w Stanach Zjednoczonych. Średnie ryzyko rozwijającego się raka piersi rozwijającego się w ciągu ich życia wynosi około 13%. Upewnij się, że tutaj średnie wskaźniki przeżycia raka piersi.

Regularne badanie piersi, takie jak badania samooborne i mammogramy, ma istotne Rola we wczesnym wykryciu raka piersi.

National Breast Cancer Foundation zaleca wykonywanie własnych badań raz w miesiącu.

ACS stwierdza, że ​​kobiety w wieku 45–54 lat powinny mieć coroczne mammogramy.

Wszystkie piersi są różne, więc to, co może być standardowe dla jednej osoby, może nie być dla innej. Ludzie powinni starać się zapoznać się z piersiami, aby mogli poinformować swojego lekarza o wszelkich zmianach.

 • Rak piersi
 • Zdrowie kobiet/ginekologia
 • Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając nasze Polityka redakcyjna.

Contents

Published
Categorized as Blog